Malzeme listeleri, malzeme ihtiyaç planlama, MRP , üretim planlama, üretim siparişleri,  seri numaraları ve daha fazlasını içerir.

Üretim Planlama Yazılımı | SAP Business One

Malzeme listeleri, üretim siparişleri, MRP, seri numaraları ve daha fazlasını içerir SAP Business One ERP yazılımı , standart kutusundan çıkar çıkmaz entegre üretim ve üretim planlama işlevselliği sunar. Üretim planlama işlevselliği, SAP Business One’ın envanter, finansal ve malzeme ihtiyaç planlama (MİP, MRP) özelliklerine tam olarak entegre edilmiştir ve satış siparişinden bitmiş ürünlere kadar üretim sürecinin uçtan uca planlamasını sağlar.

Temel Özellikler Ve İşlevsellik

Malzeme Listeleri : Bitmiş ürünler veya ara kalemler için standart ve demontaj üretim emirleri, üst kalem için ürün reçetelerine atanan bileşenleri kullanır. Çok düzeyli ürün reçeteleri oluşturabilir ve toplu ve seri kontrollü kalemler ile grafiksel girintili fatura raporları üretebilirsiniz. Üretim siparişleri:  Standart, özel ve demonte üretim siparişleri oluşturabilir, bileşenlerin manuel veya ters işlemine izin verebilirsiniz. Özel üretim siparişleri, ürün reçetesi olmadan yayında. Devam eden iş için mali hesaplar ve stok bakiyeleri, bileşenler üretim siparişine gönderilirken gerçek zamanlı olarak güncellenir. SAP Business One ERP yazılımı, üretim siparişlerini fazla ve eksik vermenize olanak tanır ve ürün sipariş seviyesinde sapmayı hesaplar. Üretim talebini iki şekilde artırın: Satış Siparişinden veya Malzeme ihtiyaç planlama (MİP’den)

Bir Satış Siparişinden Üretim Talebini Artırmak

Bir detaya inme okuna tıklamak, ürün reçetesi içindeki bileşen öğelerini gösterir. SAP Business One ERP yazılımı, bir satış siparişinden otomatik olarak bir üretim siparişi oluşturabilir veya bunu manuel olarak oluşturabilirsiniz. Uyarılar, siparişler hala açık olduğunda ve üretilmesi gerektiğinde sizi bilgilendirebilir.

MRP’den Üretim Talebini Artırmak

sap business one erp yazilimi üretim planlama

Bir sihirbaz, gelecekteki malzeme gereksinimlerini planlamanıza ve optimize etmenize ve ardından hem satın alma hem de üretim planlama, üretim önerilerini ve istisnaları yönetmenize ve yürütmenize yardımcı olur. MRP sihirbazı, hem minimum sipariş miktarlarını hem de sipariş çarpanlarını dikkate alarak maliyetleri düşürmeye yardımcı olur ve kullanıcıların, örneğin satın alma fiyatlandırma kesintilerinden veya standart üretim parti boyutlarından yararlanmasına yardımcı olur.

SAP Business One ERP yazılımı, uygun tavsiyelerde bulunmak için mevcut stok seviyeleri, planlı üretim siparişleri, açık satınalma siparişleri, fiili satış siparişleri, öngörülen siparişler, ürün reçeteleri gibi ana veriler ve teslimat süreleri ve minimum stok gibi planlama verileri dahil olmak üzere çeşitli arz ve talep kaynaklarını dikkate alır. Olağanüstü netlikte MRP sonuçları, önerileri ve istisnalar ekranları, MRP ilişkilendirme bilgilerini gerçek makbuzlara ve gereksinimlere (tahminler veya satış siparişleri) göre sıralamanıza, filtrelemenize ve detaylandırmanıza ve bireysel satınalma siparişi satır miktarlarını düzenlemenize olanak tanır.

Malzeme Listesini Ayarlama

Düzenli olarak malzeme listenizi ve envanter kalemlerinizi oluşturan Satın Alma veya Operasyon ekibi üyeleri, Öğe Ana aracılığıyla standart işlevselliği kullanabilir. Bitmiş ürünü monte etmek ve üretmek için gereken tüm alt montajlar ve hammaddeler dahil olmak üzere birden fazla seviyeye sahip malzeme listeleri tanımlayabilirsiniz. Satır öğelerini öğeler, kaynaklar olarak tanımlayın veya metin dahil edin ve satır öğelerini işlem akışına göre gruplayın.

Temel Ürün Reçetesi Türleri Şunlardır:

 • Satış ürün reçetesi: hem bitmiş ürün hem de bileşenler satış siparişi belgesinde görünür
 • Montaj ürün reçetesi: satış siparişi belgesinde yalnızca bitmiş ürün görünür
 • Şablon ürün reçetesi: bileşenler, bir satış belgesindeki kalemlerin bir listesi olarak görünür
 • Üretim ürün reçetesi: Bu ürün reçetesi, üretim emri belgesinde kullanılır. Üst öğe, bitmiş ürünlerdir ve çoklukla bileşenlerdir. Bileşenlerden biri olarak işçilik ekleyebilirsiniz, bu standart bir maliyete sahip envanter dışı bir kalem olacaktır.

Üretim Siparişini Oluşturun

SAP Business One ERP yazılımı, satış siparişlerine, tahminlere ve stoklama kurallarına göre otomatik olarak üretim siparişleri oluşturabilir. Ayrıca, farklı ürün reçetesi türlerini şablon olarak kullanarak ve bunları sipariş üzerine üretim ortamlarında takip etmek için satış siparişlerine bağlayarak anında satın alma siparişleri oluşturabilirsiniz.

Öğeleri Üretim Siparişine Gönderme

Bileşen kalemleri manüel olarak veya otomatik ters işlem kullanılarak düzenlenebilir, bu da gerçek zamanlı Devam Eden Çalışma ve sapma kayıtları oluşturabilir. Üretim siparişi başlatıldıktan sonra, yazılım durumu Serbest bırakıldı olarak değiştirerek üretim siparişinin veya iptalin kısmi veya tam tamamlanma raporuna izin verir.

Maliyetleri İnceleyin

Bitmiş ürün oluşturulduktan sonra, güncellenmiş özet sekmesi şunları gösterir:

 • Bitmiş ürünün maliyetleri
 • Bileşenlerin maliyeti
 • Yaratılmış olabilecek herhangi bir varyans
 • Bileşenler ve bitmiş ürün için envanter kaydına giden bir detaya inme oku
 • Planlanan öğe sayısı
 • Tamamlanan öğelerin sayısı
 • Reddedilen öğelerin sayısı

Kaynak Kapasitesini İnceleyin

SAP Business One ERP yazılımı içinde kaynak süresini ve üretim kapasitesini yönetebilir ve planlayabilirsiniz. Kaynak Ana Verilerindeki ilişkili maliyetlerle makine, işçilik veya diğer kaynak türlerini yakalayabilir ve sabit varlıklara ve çalışan verilerine bağlanabilirsiniz. Kaynak Birimleri başına yakalama süresi. Gelişmiş hesap belirlemede kullanılacak hesaplar tanımlanır. Kaynak Kapasitesi, farklı türlere göre kapasitelerin görüntülenmesine izin verir. Mevcut kapasitenin bu görünürlüğü, darboğazlardan kaçınmanıza ve üretim planını optimize etmenize yardımcı olur. Kaynak maliyetleri, nihai ürün maliyetine dahil edilir.

Üretim Sürecini Tamamlayın

Üretim tamamlandıktan sonra, üretim siparişi özet sekmesi sipariş ayrıntılarını, bileşenlerin toplam maliyetini, bitmiş mal maliyetini ve standart maliyet yöntemini kullandığınızda bunlar arasında herhangi bir fark olup olmadığını özetler. Bir üretim siparişi aşağıdaki durumlardan birine sahip olabilir:

 • Planlandı: Üretim siparişi, üretim için henüz üretim alanına gönderilmedi.
 • Onaylandı: Üretim siparişi, iş için atölyeye yayınlandı.
 • Manüel: Manüel durum, bileşenleri atölyeye göndermek için kullanılır. Seçili bileşen için işlem olmadığı sürece bileşen öğelerini de güncelleyebilirsiniz.
 • Kapalı: Bu durum ile siparişe yeni işlem eklenemez. Planlanan tüm miktarlar tamamlandığında üretim siparişini kapatırsınız.

Raporlar

Üretim planlama için standart raporların yanı sıra kendi görünümlerinizi ve raporlarınızı oluşturmak için Crystal Reports da mevcuttur.